Kontrast
Czcionka

Aktualności

Technologia będzie działała w oparciu o odzysk ciepła ze ścieków oczyszczonych opuszczających Centralną Oczyszczalnię Ścieków. Ciepło zawarte w ściekach zostanie odebrane przez wymienniki ciepła, a następnie przekazane do wielkoskalowej pompy ciepła. Urządzenie podniesie temperaturę energii do parametrów wymaganych przez miejską sieć ciepłowniczą i przekaże ją do systemu PEC Gliwice. Kluczową rolą integratora będzie zapewnienie stabilnej współpracy pomiędzy infrastrukturą oczyszczalni, układem pomp ciepła oraz miejskim systemem ciepłowniczym. Obejmuje to także przygotowanie zaawansowanego systemu automatyki odpowiedzialnego za optymalizację pracy instalacji w zależności od temperatur zewnętrznych, zapotrzebowania sieci oraz parametrów ścieków. – Konsekwentnie rozwijamy działania związane z dywersyfikacją źródeł ciepła i zwiększaniem niezależności energetycznej miasta. Poszukujemy lokalnych potencjałów energetycznych, które pozwolą nam produkować ciepło w sposób bardziej efektywny, stabilny i przyjazny środowisku. Wykorzystanie ciepła zawartego w ściekach to przykład nowoczesnego podejścia do ciepłownictwa, które jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo dostaw dla mieszkańców i ogranicza konieczność korzystania z paliw kopalnych oraz surowców dostarczanych z zewnątrz – tłumaczy Krzysztof Szaliński, prezes PEC Gliwice. Projekt ma charakter strategiczny dla transformacji energetycznej Gliwic. Dzięki wykorzystaniu ciepła odpadowego miasto zwiększy udział odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii w ciepłownictwie systemowym, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo energetyczne oraz efektywność produkcji ciepła. Inwestycja wpisuje się również w europejskie kierunki dekarbonizacji sektora ciepłowniczego i rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Szacowana wartość całego przedsięwzięcia wynosi około 100–120 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja ma być gotowa z końcem 2027 roku. UWAGA! NA ZDJĘCIU UCZESTNICZY UROCZYSTOŚCI PODPISANIA UMÓW. OD LEWEJ: Paweł Bachorz (wiceprezes Grupy KDM), Jakub Kowalczyk (wiceprezes Grupy KDM), Patrycja Jurkiewicz-Cygan (wiceprezes PEC-Gliwice ds. finansowych), Krzysztof Szaliński (prezes PEC-Gliwice), Tomasz Brągiel (prezes PWiK Gliwice – spółki na terenie, której inwestycja powstanie).

Gliwice stawiają na ciepło ze ścieków. Grupa KDM integratorem strategicznej inwestycji PEC

Dodano: 28/05/2026

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach realizuje jeden z najbardziej zaawansowanych projektów transformacji energetycznej w polskim ciepłownictwie – budowę wielkoskalowej pompy[...]